301 Yeniden Yönlendirme

Daha önceden oluşturulmuş bir sayfayı yeni bir sayfaya yönlendirmek için 301 yönlendirmesini kullanmamız gerekmektedir. 301 yönlendirmesi ile eski sayfaların SEO değerlerini kaybetmeden yeni oluşturulan sayfalara yönlendirilmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede eski sayfanızı ziyaret eden arama motorlarının sitenize gönderdiği botları en hızlı ve en güvenilir bir biçimde yeni sayfanıza yönlendirmiş olursunuz.

Hangi Durumlarda 301 Yönlendirme Kullanmalısınız?

  • Sayfalarınızın değerinin kaybolmasını istemediğiniz, içeriğinizin url yapısını değiştirdiğiniz ya da sitenizi komple yeni bir alan adına taşıdığınız durumlarda.
  • Ziyaretçilerinizin ana sayfanıza birden fazla url ile ulaştığı durumlarda bunların tümünü tek bir adrese yönlendirmek isteyebilirsiniz. Örneğin; site adresiniz siteadi.com olabilir bunu www.siteadi.com adresine yönlendirebilirsiniz. Ya da siteadi.com ana sayfanızı siteadi.com/anasayfa adresine taşımak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda 301 durum kodunu kullanmak sizin için en iyi çözüm olacaktır. Bunun dışında webmaster yönetici araçlarında tercih edilen alan adınızı seçebileceğiniz bir bölüm de var, fakat ben 301 yönlendirme yapmanızı öneririm.
  • Birden fazla web sitesini birleştirdiğinizde eski sitenizdeki urllerin SEO değerlerini kaybetmeden yeni sitenize taşınmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda da 301 yeniden yönlendirme kullanabilirsiniz.
  • Dinamik link yapısını SEF(Search Engine Friendly) yani arama motoru dostu link yapısına çevirmek istediğiniz durumlarda 301 yönlendirme kullanabilirsiniz.

Peki 301 Yönlendirmeyi Nasıl Yapabilirsiniz?

301 Yönlendirmesini .htaccess dosyası aracılığıyla kolayca yapabiliriz.

Site içinde bir sayfanın url’ini değiştiriyorsanız:

Domain’inizi değiştiriyorsanız:

Eğer www.siteadi.com adresinin ayrı siteadi.com adresinin ayrı indexlenmesini istemiyorsanız:

kodlarını kullanabilirsiniz.

Cevapla

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 yorum

Sonraki YazıErken Uyanmak